چسب وکیوم ممبران و روش اعمال آن

چسب وکیوم ممبران چسبی است که بر پایه حلال آب می باشد. این محصول به صورت اختصاصی برای روکش کردن فرآورده های چوب در دستگاه وکیوم ممبران یا وکیوم پرس (شکل 1) طراحی شده است. تمامی خواص آن برای چنین عملیاتی بهینه و انتخاب شده است. از ویژگی های آن می توان به تک جزئی بودن چسب اشاره کرد که یکی از فاکتورهای اصلی این نوع از چسب ها می باشد تا در حین دریافت حرارت هیچ گونه حبابی زیر کار به وجود نیاید. این محصول ایده آل برای روکش­هایی از جنس ABS، PVC یا PET روی پانل­های MDF و چوب و انواع فراورده های آن می ­باشد. همانطور که گفته شد این محصول تک جزئی است و شامل هیچ گونه حلالی از نوع مواد آلی نیست به همین دلیل اثرات منفی مات شدگی و  چروک شدن حاصل از حل شدن اجزاء روکش را ایجاد نمی کند. یک چسب وکیوم غیر استاندارد از نظر ترکیبات شیمیایی شامل حلال های مواد عالی خواهد بود که به راحتی می تواند با اعمال حرارت داخل دستگاه تاثیرات منفی بر روکش گذاشته و از کیفیت و وضوح روکش به طور قطع بکاهد. این محصول توسط نازل چسب پاش با قطر 5/1 تا 2 میلی متر به راحتی و به شکل کاملا یکدست بر روی قطعه کار پاشیده می شود و در ماشین در معرض دمای حداقل 60 درجه در 20 تا 40 ثانیه تحت فشار وکیوم قرار گیرد بهترین حالت کار با این محصول خواهد بود. رنگ این محصول سفید، فلورسانس می­باشد و دارای ویسکوزیته متوسط خواهد بود.

از ممبران و پرس وکیوم برای تولید درهای با پوشش وینیل استفاده می شود که جایگزینی برای چوب واقعی یا درهای رنگ شده هستند. قطعه­ های چوب MDF با چسب وکیوم ممبران اسپری شده و پس از آن چسب روی آن­ها خشک می­شود . تخته با چسب خشک شده در دستگاه وکیوم پرس یا ممبران قرار داده می ­شود. دستگاه وکیوم پرس ورق­های PVC را گرم کرده، ابتدا خلاء ایجاد کرده و سپس فشار و حرارت لازم برای فعال شدن چسب را اعمال می­کند. نتیجه یک پنل در است که خیلی سریعتر از چوب لاک زده یا در رنگ شده تولید می شود که دارای یک پوشش وینیل است . این درها به راحتی قابل تمیز کردن و ماندگاری است. به همین خاطر است که این نوع تولید با گذشت سال ها محبوبیت بیشتری پیدا کرده است ، اکنون ورق های وینیلی با جلوه های واقعی چوب در انواع مات و براق در بازار موجود هستند که شباهت بالایی به محصولات رنگ شده دارند که باعث افزایش تقاضای چسب های وکیوم ممبران شده ­اند.

شکل 1- نمونه دستگاه وکیوم ممبران پرس

خصوصیات چسب وکیوم ممبران

 • ویسکوزیته فوق العاده

 • مقاومت حرارتی عالی

 • دمای فعال سازی مناسب

 • قابلیت ذخیره­ی قطعات چسب خورده و استفاده بعد از مدت طولانی

 • قابلیت سمباده خوردن قطعه کار پس از اعمال چسب

 • اطلاعات فنی عالی

 • مناسب برای ورقه­های نازک و قطعات براق

ویسکوزیته

از آنجایی که باید یک لایه چسب در بین PVC و قطعه کار اعمال شود ، این چسب باید دارای ویسکوزیته ای در محدوده cps 2000-2800 باشد تا بتواند سطح  قطعه­ی کار را به طور کامل بپوشاند و از طرف دیگر به راحتی اسپری شود. ویسکوزیته این محصول cps 2500  که بالاترین ویسکوزیته را در مقایسه با محصولات موجود در بازار داراست.

مقاومت حرارتی

توانایی تحمل گرمای مستقیم و غیرمستقیم از مهم­ترین ویژگی­های این نوع چسب­ها است که به عنوان مقاومت حرارتی تلقی می­شود.

دمای فعال سازی

دمایی که پلیمریزاسیون و واکنش های گسترش زنجیره در آن شروع می­شود ، به عنوان دمای فعال سازی تعریف می­شود. دمای فعال سازی پایین به عنوان یکی از برتری های چسب در نظر گرفته می­شود.

در اینجا نکات برجسته ای از مزایای دمای فعال سازی کم آورده شده است:

 • برای هر 10 درجه کاهش درجه حرارت فعال سازی ، 10 درصد مصرف چسب را کاهش می یابد.

 • افزایش راندمان تولید (سینی های بیشتری را می توان تنظیم کرد).

 • کاهش هزینه های تولید (کاهش مصرف انرژی ، پوشش های نازک تر می­تواند بدون کاهش کیفیت و غیره مورد استفاده قرار گیرد).

 • با افزایش دما ، سطوح مات براق و سطوح براق مات می­شوند.

 • امکان کار با بسترهای غیر MDF مانند رزین و پلیمرهای مورد استفاده در ستون­ها (که در دماهای C ° 50-55 تخریب می­شوند) فراهم می­شود.

اطلاعات فنی مناسب

از آنجایی که مدت زمان زیادی طول می کشد تا چسب بعد از پاشش خشک شود. اما زمان استراحت قطعه ­ی کار از زمان پاشش تا قرار گرفتن در دستگاه وکیوم پرس نباید خیلی طولانی باشد. مدت زمان نگه­داری قطعه چسب شده طبق استاندارد CE باید 24 ساعت باشد و طولانی تر شدن این زمان می­تواند مزیت چسب برای مشتری ها باشد، زیرا به مصرف کننده فرصت بیشتری می­دهد تا با قطعه ­ی چسب شده، کار کند.

به طور کلی ، مشخصات فنی مناسب و استاندارد هر نوع چسب وکیوم ممبران باید مطابق با حداکثر و بهترین راندمان مصرف باشد:

 • چسب توانایی اسپری شدن از طریق نازل با قطر 8/1 تا 2 میلی متر را دارد.

 • فشار پاشش باید 4-6  بار باشد.

 • ضخامت لایه چسب باید بین 01/0 تا 02/0 سانتی متر باشد.

 • میزان مصرف چسب برای سطوح صاف MDF معادل 60 گرم در مترمربع و برای سطوح سه بعدی ، سطوح محدب و لبه های آن 80-100 گرم بر متر مکعب است.

از آنجا که این چسب وکیوم بسیار تخصصی است ، لازم است از همگن بودن ، فشار پاشش مناسب و ضخامت اسپری بسیار کم روی سطوح آگاهی داشته باشید. بالاترین اهمیت در انتخاب کد مناسب و جنس قطعه­ ی کار است.